Eylül 21, 2021

Takviye edici gıdalar nelerdir?

Takviye edici gıdalar ne anlama gelir?

Piyasaya arz edilecek her biri için onay alınması zorunludur. Takviye edici gıdalarda bulunan besin öğeleri, botanikler ve diğer maddelerin miktarları, ürünün tüketilmesi için önerilen günlük porsiyon üzerinden etikette sayısal olarak verilmelidir.
 
Vitamin ve minerallerle ilgili bilgiler verilirken, Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliğinde yer alan bilgiler dikkate alınmalıdır. Takviye edici gıdaların etiketi, sunumu ve reklamında kullanılacak tüm ifadeler mevzuata uygun olmalıdır.
 
Takviye edici gıdaların bileşiminde bulunan botanikler, “Bitki Listesine” uygun olmalıdır. Takviye edici gıdaların bileşiminde bulunan diğer maddeler “Yasak ve Kısıtlı Maddeler Listesine” uygun olmalıdır.
 
Takviye edici gıdaların tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretim, hazırlama, işleme, muhafaza, depolama, taşıma ve piyasaya arzı Türk Gıda Kodeksi Tebliğine uygun olmalıdır. Ham madde temini, ithalat, üretim, işleme ve piyasaya arzı ile ilgili tüm aşamalarında “İzlenebilirlik” sağlanmalıdır.
 
Zeynem Catering olarak “Takviye Edici Gıdalar” için yasal olarak zorunluluk olan tüm bu süreçleri baştan sona uzman ekibimizle takip etmekte ve onaylı ürünlerinizin piyasaya gönül rahatlığı ile çıkışını sağlamaktayız.
 

Peki Türk Gıda Kodeksi Nedir?

Türk Gıda Kodeksi; Türkiye’de satışa sunulan gıdalara ilişkin hijyen, etiketleme, pestisit ve veteriner ilaç kalıntıları, ithalat ve ihracat denetimi ve belgelendirme sistemi, tahlil ve numune alma yöntemleri, gıda katkı maddeleri, beslenme ve özel diyet amaçlı gıdalar gibi genel standartların yanı sıra taze, dondurulmuş ve işlenmiş her çeşit gıda ve gıda ürünlerine özgü belirli standartlara ait veri tabanı olarak tanımlanmaktadır.

Bültenimize Abone Olun