Eylül 21, 2021

Sivilceden kurtulmak için hangi gıdalardan uzak durulmalı?

Sivilceden kurtulmak için hangi gıdalardan uzak durulmalı? Sivilce, dünya genelinde her 10 kişiden 1’inde rastlanan bir sorundur. Kişinin cilt yapısı ve çevresel faktörler etkili olmakla birlikte, bazı yiyeceklerin sivilceye neden olduğu bilinmektedir. Peki sivilceye yol açan yiyecekler nedir?

Sivilce gelişiminde sebum ve keratin üretimi, sivilceye neden olan bakteriler, hormonlar, enflamasyon ve tıkalı gözenekler etkili olabilir. Beslenme ve sivilce arasındaki ilişki tartışmalı olsa da araştırmalar beslenmenin sivilceler üzerinde etkili olduğunu gösteriyor.

Gelin sivilceye yol açabilen yiyeceklere yakından bakalım.

Rafine tahıl ve şekerler

Sivilceden kurtulmak için hangi gıdalardan uzak durulmalı? Araştırmalara göre, sivilceli kişiler daha fazla rafine karbonhidrat tüketiyor. Bir çalışmada, sıkça rafine şeker tüketenlerde sivilce görülme oranının %30 daha fazla olduğu belirlendi. Kek ve hamur işi gibi ürünler tüketenlerde ise sivilce riskinin %20 daha fazla olduğu görüldü.

Sivilce riskinin artması, rafine karbonhidratların kan şekeri ve insülin seviyesini arttırmasıyla açıklanıyor.

Rafine karbonhidrat içeren gıdalara örnek olarak ekmek, mısır gevreği, beyaz unla yapılan tatlılar, beyaz pirinç, şekerli içecekler, bal söylenebilir.

Süt ürünleri

Sivilceden kurtulmak için hangi gıdalardan uzak durulmalı? Birçok araştırmada süt ürünleri ve 20 yaş altı gençlerde sivilce şiddeti arasında bağlantı bulundu. Bazı araştırmalar ise, düzenli olarak süt ve dondurma tüketen genç yetişkinlerde daha fazla sivilce görüldüğünü gösterdi. Bununla birlikte söz konusu araştırmaların çok kaliteli araştırmalar olmadığını not etmek gerekiyor.

Fast – Food

Kalori, yağ ve rafine karbonhidrat içeriği yüksek, Batı tipi beslenme ile sivilce arasında önemli bir ilişki vardır. Hamburger, nugget, sosis, patates kızartması, gazlı içecek ve milkshake gibi ürünler akne riskini arttırabilir.

Çinli gençlerle yapılan bir araştırmada, yüksek yağ içeren diyetlerin sivilce çıkması riskini %43 arttırdığı belirlendi. Düzenli olarak fast food tüketmek ise riski %17 arttırdı.

Omega-6 içeriği zengin gıdalar

Sivilceden kurtulmak için hangi gıdalardan uzak durulmalı? Yüksek miktarda Omega-6 yağ asidi içeren gıdaların inflamasyon ve sivilce artışı ile ilişkili olduğu, yapılan araştırmalarda gösterilmiştir.

Batı tipi beslenmede fazla miktarda mısır ve soya yağı bulunur. Bu ürünler, Omega-6 içeriğince zengindir. Balık ve kestane gibi Omega-3 içeren besinler ise bu beslenmede pek fazla yer bulmaz.

Omega-6 ve Omega-3 arasındaki bu dengesizlik, vücudun inflamasyon durumuna girmesine sebep olur. Bu da sivilce şiddetini arttırabilir.

Çikolata

Sivilceden kurtulmak için hangi gıdalardan uzak durulmalı? Çikolatanın sivilceleri tetikleyebildiğin, neredeyse 100 yıldır tartışılan bir konu. Halen de net bir sonuca varılmış değil.

Bazı anketler, çikolata yemenin sivilce gelişimiyle bağlantılı olabildiğini gösterse de çikolatanın sivilceye neden olduğunu net olarak söylemek için yeterli değil.

Yeni bir araştırmada, sivilceye yatkın erkeklerin, günde 25 gram koyu çikolata tükettiğinde, 2 haftada daha fazla sivilce ile karşılaştığı belirlendi. Yeni araştırmalar çikolata tüketimi ve sivilce arasında bir ilişki olabileceğini desteklese de, bunun nedeni ve ne kadar etkili olduğu kesin olarak bilinmiyor.

Sivilce konusunda endişeniz varsa, çikolata tüketirken makul, önerilen miktarları aşmayın.

Protein tozu

Protein tozu, popüler bir besin takviyesidir. Lösin ve glutamin amino asitlerini bol miktarda içerir. Bu amino asitler cilt hücrelerinin büyümesine ve daha hızlı çoğalmasına katkıda bulunur. Bu da sivilceleri arttırabilir.

Bu yazı, mevcut bilimsel araştırmalar ışığında bilgi verme amaçlı yazılmıştır. Sivilce sorununuz varsa öncelikle bir hekime, kendiniz için bir beslenme planı oluşturacaksanız bir diyetisyene danışabilirsiniz.

Zeynem Catering

Bültenimize Abone Olun

Mesajın için teşekkürler. Gönderildi.
Mesajınızı göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.