Eylül 21, 2021

Oruç diyeti nedir?

Oruç diyeti nedir? Aralıklı oruç diyeti ‘’Intermittent Fasting’’ ya da ‘’IF’’ diyeti günümüzde çok yaygınlaşmış ve popüler olmuş bir diyet programıdır. Aralıklı oruç diyetinin asıl amacı diğer diyetlerin aksine biraz farklıdır.

Amaç alınan kalorileri kontrol etmek değil, yiyeceklerin tüketildiği zaman aralığının denetimini sağlamaktır.  Yani kişi ne yemesi gerektiğine dikkat etmek yerine ne zaman yediğine dikkat eder.

Peki aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır?

Oruç diyeti nedir? Aralıklı oruç diyeti üç sistemde ele alınmaktadır. Bunlardan ilki 16-8 saatlik beslenme, ikincisi eat-stop-eat beslenme, üçüncüsü ise 5-2 beslenmedir.

Oruç diyeti nedir? 16-8 saatlik beslenmede kişi 16 saat yemek yemezken geriye kalan 8 saatlik süreçte ise günlük alması gereken kalori miktarını alır. Üstelik yenen besinlerin sağlıklı ve düşük kalorili olması gerekmektedir.

Aralıklı oruç diyetinin faydaları nelerdir?

  • Metabolizmayı hızlandırarak hızlı ve etkili bir kilo verme sağlamaktadır.
  • Kan insülin seviyesi düşürmektedir. Ayrıca insülin direncini de düşürmektedir.
  • Belirli bir süre aç kalınması durumunda beyinden BDNF denen çok önemli bir madde salgılanmaktadır. Bu madde beyin hücrelerinin sağlığını etkiler ve beyin hücrelerinin yenilenmesinde fonksiyonu vardır. BDNF ‘in Parkinson ve Alzheimer hastalıklarını koruduğuna dair görüşler yer almaktadır.
  • Vücutta direnci arttırmaktadır.
  • Uyku kalitesini arttırarak daha dinç bir yaşam sağlamaktadır.
  • Trigliserid ve kolesterol düzeylerini düşürmektedir.

Zeynem Catering

Bültenimize Abone Olun

Mesajın için teşekkürler. Gönderildi.
Mesajınızı göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.