Eylül 21, 2021

Kefir nasıl yapılır?

Kefir Nasıl Yapılır? Faydaları ve zararları neler?

Ayrana benzeyen kefir her yaştan kişiler tarafından tüketilebilir. Laktoz içeren kefir sindirim sistemini yormaz. Belli bir düzen halinde içilen kefir bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Organik sütten elde edilen kefir insan sağlığına da faydalıdır. Sağlıklı bir içecek olan kefir sindirim sistemini düzenlerken kan şekerini de düzenlemeye yardımcı olur. Kefir yüksek oranda kalsiyum içerdiği için eklem sağlığına da faydalıdır. Düzenli kefir tüketildiğinde kolesterol seviyesi de düzenlenir. Ayrıca kefir metabolik fonksiyonların da iyileşmesini sağlar. Kefir tüketimi genel itibari ile bağırsak florasının iyileşmesini sağlar. Kefirin insan sağlığına bilinen bir zararı yoktur. Ev yapımı kefirler insan sağlığına daha çok faydalıdır.

Kefir nasıl yapılır? Oldukça daha sağlıklı olan kefirin nadiren bazı yan etkileri bulunur. Kefir bazı durumlarda bağırsak krampları oluşturabildiği gibi kabızlığa da yol açabilir. Bunun beraberinde kefir aktif bir biçimde büyüyen maya ve bakteri içermektedir. Bu sebeple kefir bağışıklık sisteminden kaynaklanan hastalıkların tedavi sürecinde enfeksiyonlara neden olabilir.

Özellikle hamile ve emziren anneler için kefir tüketimi önerilmez. Hastalığı olan ve sindirim sistemi rahatsızlığı yaşamakta olan kişiler kefiri muhakkak doktor kontrolünde tüketmeliler. Bunun beraberinde kefirin bazı durumlarda zararlı etkisi de ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda kefir dikkatli bir biçimde tüketilmelidir.

Kefir nasıl yapılır?

Kefiri hazırlamak için ilk yapmanız gerekli olan temizlik. Kefir yapımında bir mayalanma süreci olacağı için hijyen her zamankinden fazla önem taşıyor. Kefiri hazırlayacağınız kavanozu güzel bir şekilde yıkayın ve elinizde mevcutsa gıdalar için kullanılabilen dezenfekte edici ürünlerle temizleyin.

Kefir tohumu veya kefir tanesi olarak da bilinen kefir mayasını kavanoza koyun. Bu ürün ufak bir tane boyutundadır. Eğer kavanozunuz çok büyükse bu mayalardan iki tane kullanabilirsiniz.

Kefir yapımında kullanacağınız sütü oda sıcaklığında bekletin. Kefirinizin daha doğal olabilmesi için doğal sütleri tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz süt damak tadınıza göre inek veya keçi sütü olabilir.

Oda sıcaklığına gelen sütü kefir mayasının üzerine ilave edin. Kavanozun kapağını kâğıt havlu ile kapatın ve lastikle bağlayın. Kâğıt havlu gibi içerideki mayalanma işleminin hava alabilmesini sağlayacak diğer bir şey ile de kavanozunuzu kapatabilirsiniz.

Ağzını güzel bir şekilde kapattığınız kavanozu güneş almayan, karanlık bir yere koyun. Eğer karanlıkta kalan bir odanız var ise bu odayı tercih edebilir veya kolayca mutfak dolabına koyabilirsiniz.

Kefirin yoğunluğunun daha fazla olmasını istiyorsanız 2 gün kadar, daha az olmasını istiyorsanız bir gün kadar bekleyin. 24 saat beklemeden kesinlikle kefirin kapağını açmayın.

Bu süreden sonra kefirin ağzını açın ve bir süzgeç yardımı ile içerisindeki taneleri süzün. Burada dikkat etmeniz gerekli olan önemli noktalardan birisi de metal bir süzgeç yerine kesinlikle plastik süzgeç kullanmanız gerekli olduğu. Kefir mayası metal bir yüzey ile temas ettiğinde ölür. Bu sebeple kefire değen maddenin plastik olması gerekmektedir.

Bu adımdan sonra kefirinizi hazır! Ancak kefirin daha da lezzetli olabilmesi için soğuk içilmesi gerekmektedir. Bu sebeple ağzı kapalı bir şişe veya kavanozda buzdolabınıza koyduğunuz kefiri bir saat kadar beklettikten sonra tüketebilirsiniz. Kefiri hemen içebileceğiniz gibi buzdolabında saklayarak sonrasında da tüketebilirsiniz.

Kefirin faydaları

İçeriğindeki yüksek probiyotik mide ve bağırsakları korur, sorunların giderilmesine yardım eder. Probiyotikler vücuttaki bakteri ve virüslerle savaşarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

Vücut metabolizmalarını destekleyici etki gösterir ve buna bağlı olarak da yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar ve hücre yenilenmesi ile hücre gelişimini destekler. Kalp sağlığını destekler ve korur. Kan basıncını yani tansiyonu ve kolesterolü düzenleyici etki gösterir.

Damar tıkanıklığını önleyen kefir, damar tıkanıklığının neden olabileceği, kalp krizi ve felç gibi durumları önlenmesinde de etkilidir. İçeriğinde bulunan özel amino asitler ve zengin protein içeriği sayesinde cilt yenilenmesinin destekler ve cilt yaşlanmasının önlenmesine yardımcı olur.

Kefir alerji ve astım belirtilerini iyileştirebilir. Böbrek taşı rahatsızlıklarını giderir. İçerisindeki laktoz değeri diğer süt ürünlerine kıyasla çok düşüktür. Laktoz intoleransı olan insanlar da gönül rahatlığıyla tüketebilir. Regl döneminde oluşan kramplara iyi gelir.

Zeynem Catering

Bültenimize Abone Olun

Mesajın için teşekkürler. Gönderildi.
Mesajınızı göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.