Eylül 21, 2021

Gece geç saatlerde neden yemek yememelisiniz?

Gece geç saatlerde neden yemek yememelisiniz? Birçok kişi zaman zaman gece geç saatlerde bir şeyler atıştırır. Peki bunu neden yapmamalısınız?

Gelin gece geç saatlerde yemek yemenin olumsuz etkilerine bakalım.

Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dergisinde yayınlanan bir araştırma sonucuna göre, gece geç saatlerde yemek yemenin kilo almakla ve kalp hastalığı, inme ve diyabet riskini arttırmakla sonuçlanabileceğini söylüyor.

Gece sık sık yemek yiyenlerin karşılaşabileceği sağlık sorunları ise, bu alışkanlıktan vazgeçmenizi düşündürecek kadar ciddi.

  • Reflü: Yatmaya yakın saatlerde veya yatar pozisyonda yemek yediğinizde, vücut pozisyonunuz nedeniyle reflü yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi, dolu bir mide ile yatay/yatır bir pozisyonda durduğunuzda, midenizdekileri daha kolay çıkabilmesi.
  • Yetersiz sindirim: Ayakta durur pozisyonda olmak, yiyeceklerin sindirim sisteminde yerçekimi ile ilerlemesine yardımcı olur. Yatırken ise bu avantaj kaybolur. Uyurken, vücudumuzun acıkması ve kendini tamir etmesi gerekir. Uykuda vücudun sindirim yapmak zorunda kalması, vücut dengesini bozar.
  • Kilo alımı: Toplam kalorinin çoğunu gün içerisinde, vücudumuz hareketliyken almak en idealidir. Birçok araştırma, toplam beslenme içerisindeki büyük bir porsiyonu gece yediğimizde fazla kilolu veya obez olma ihtimalinin önemli şekilde arttığını gösteriyor.
  • İltihap/inflamasyonun artması: Beslenme metabolizması ve uyku hakkında birçok araştırma yapıldı. Bu araştırmalardan birinde, yemek yemede zamanlamanın biyolojik enflamasyon işaretlerini nasıl etkilediğini gösterdi.

Gece geç saatlerde neden yemek yememelisiniz? Çalışmada, gece daha çok yemek yendiğinde, enflmasyon/iltihap işaretlerinin arttığı gösterdi. Örneğin, akşamüstü 5 ile gece yarısı arasında tüketilen kalori miktarındaki her %10’luk artışın, vücuttaki enflamasyonun önemli bir göstergesi olan CRP’de %3’lük bir artışa neden olduğu belirlendi.

Gece geç saatlerde neden yemek yememelisiniz? Aynı çalışmada, gece vakti uzun süre aç kalmanın CRP’de %8 düşüşe yol açabildiği görüldü. Bu sonuç, gece saatlerinde toplam günlük kalorisinin %30’undan azını tüketen kadınlarda geçerli.

  • Uyku üzerindeki etki: Gece geç saatlerde şekerli yiyecekler yenmesi, kan şekeri seviyelerini arttıracağından, uykuyu olumsuz etkileyebilmektedir. Sonuçta, derin uyku süresi azalacak, uyku kalitesi düşecektir.
  • Kolesterol ve Trigliserit: Journal of Occupational and Environmental Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmada, vücudun doğal ritmi dışına çıkmanın, vücudun yağları metabolize etme şeklini etkileyebileceği belirlendi. Bu da trigliserit ve kolesterol seviyelerinin artmasına yol açabilir.
  • Kan şekeri: Gece şekerli ürünler yemek kişinin fazlaca uyarılmasına sebep olsa da, geç saatlerde yemek, yemek sonrası glikozun aşırı artmasına sebep olabilir. Bu durum, Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastaları için özellikle önemlidir.

Zeynem Catering

Bültenimize Abone Olun

Mesajın için teşekkürler. Gönderildi.
Mesajınızı göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.