Eylül 21, 2021

Bağırsak ve fermente gıdalar nelerdir?

Bağırsak ve fermente gıdalar nelerdir? Mayalanma anlamıma gelen fermente etme işlemi bir maddenin bakteri, mantar ve diğer mikroorganizmalar aracılığı ile ısı vererek kimyasal olarak çürütülmesi işlemi olarak tarif edilebilmektedir.

Fermente gıdalar günümüzde sağlık için yararlı gıdalar arasında yerini almaktadır. Besleyiciliği yüksek olan gıdaların çabuk bozulmadan uzun süre muhafaza edilmesi fermantasyonun temelini oluşturmaktadır.

Sağlıklı bir sindirim sistemine katkıda bulunan yararlı bakterileri de barındıran fermente gıdalar bağırsak sağlığını olumlu etkilemektedir. Bağırsak ve fermente gıdalar nelerdir?sorusu çerçevesince yapılan araştırmalar fermantasyon işlemi sırasında bakteri, maya veya mantar gibi mikroorganizmaların, şekerler ve nişasta gibi organik bileşikleri alkol veya asitlere dönüştürdüğünü ortaya koymuştur.

Probiyotik içeren besinler

Ayrıca, fermente gıdalar, bağırsaklarda bulunan probiyotikleri besleyerek çoğalmalarını sağlamaktadır. En bilinen probiyotik içeren besinlerden başlıcaları;

  • yoğurt,
  • kefir,
  • peynir,
  • turşu,
  • ayran,
  • tarhana, olarak sıralanabilmektedir.

Şekerlerin ve nişastaların dönüşümü, gıdalardaki doğal ve faydalı bakterileri arttırmaktadır.

Sağlıklı bir insanın sindirim sisteminde yaklaşık olarak bir trilyon bakteri bir arada yaşamaktadır. Bu bakterilerden bağırsaklarda yaşayan yararlı bakteriler besinlerin sindirimi ve emilimine yardımcı olmaları bakımından oldukça önemlidir.

Bununla birlikte, bağırsakta zararlı bakteriler de vardır. Bu faydalı ve zararlı bakteriler arasında her zaman denge sağlanmalıdır. Denge zararlı bakteriler lehine değiştiğinde şişkinlik, kabızlık veya ishal gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Bağırsakların tekrar eski düzenine kavuşması için yararlı bakterilerin sayılarının arttırılması ve dengenin yararlı bakteriler lehine sağlanması gerekmektedir. İşte fermente gıdalar tam da bu anda rol almaktadır.

Yüksek rafine şekerler ve yoğun, stresli yaşam tarzları içeren modern diyetler, zararlı bakterileri beslemektedirler. Ayrıca zararlı bakterilerin gelişmesini sağlayarak bağırsak mikrobiyom dengesini bozabilmektedir.

Rafine, yüksek şekerli gıdaların ortadan kaldırılması ve probiyotik açısından zengin fermente gıdaların dâhil edilmesinin, bağırsağı tekrar dengeye getirdiği ve bağışıklık sistemini desteklediği düşünülmektedir.

Ayrıca son yıllardaki çalışmalar sağlıklı bağırsağın iyi ruh haliyle de ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Çünkü mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin büyük bir kısmı bağırsaklarda üretilmektedir. Bağırsakların sağlıklı olması serotoninin de uygun oranda salınmasını sağlamaktadır.

Zeynem Catering

Bültenimize Abone Olun

Mesajın için teşekkürler. Gönderildi.
Mesajınızı göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.